Ogólne

Akumulator

Akumulator

Akumulator zapewnia energię elektryczna, potrzebną do uruchomienia silnik i działanie układów elektrycznych samochodu. Zasila układ rozruchowy i rozrusznik,  który wprowadza w ruch koło zamachowe i wał korbowy silnika, po czym alternatora zapewnia ładowanie akumulatora na następny rozruch silnika.

Na co uważać?
Jeśli wystąpią problemy z akumulatorem, istnieje kilka rzeczy, które możesz sprawdzić, przed wezwaniem serwisu.

  • Upewnij się, że bateria jest prawidłowo zabezpieczone. Drgania powodowane przez niewłaściwe zamocowanie akumulatora mogą wpłynąć na żywotność baterii.
  • Kable do akumulatora muszą być czyste i dobrze. Nagromadzenie korozji na klemach może poważnie osłabić moc rozruchową.
  • Jak o niego dbać?
  • Uruchamiając silnik wciskamy sprzęgło – ułatwi to rozrusznikowi pokręcenie silnikiem.
  • Od czasu do czasu posmarować zaciski akumulatora wazeliną lub specjalnym smarem. Zapobiegnie to korozji i pozwoli utrzymać dobry kontakt elektryczny.
  • Przed uruchomieniem silnika wyłączamy wszystkie elektrycznie zasilane urządzenia pomocnicze – radioodbiornik, dmuchawy nawiewu itp. Rozrusznik włączamy kluczykiem w stacyjce na krótkie, najwyżej pięciosekundowe okresy, a między kolejnymi próbami dajemy akumulatorowi odpocząć przez przynajmniej 30 sekund.
  • Jeśli najczęściej jeździmy na krótkich trasach, dobrze jest od czasu do czasu przejechać samochodem dłuższy odcinek, aby akumulator mógł się należycie naładować.


Często obchodzimy się z akumulatorem nie najlepiej i dlatego jest on jednym z najczęściej wymienianych podzespołów samochodu. Przeciętna żywotność akumulatora powinna wynosić 3 - 5 lat, zakładając, że należycie dbamy o sprawność instalacji elektrycznej.

 

Lista wszystkich porad

Promocja

Napełnienie klimatyzacji + odgrzybianie

Napełnienie klimatyzacji + odgrzybianie

Zarezerwuj wizytę

Newsletter

Warto wiedzieć

Agresja na drodze

Czy to zajechanie drogi, przyhamowanie czy trąbienie, wszyscy jesteśmy narażenie na agresję ze strony innych kierowców. Według badań, około 1 na 3 kobiety czuje lęk przed jazdą...

Kontakt

Serwis Majewscy

Auto Serwis W. i N. Majewscy
ul. Błękitna 78, 04-663 Warszawa
Tel. (022) 812-53-28,
Tel./Fax (022) 812-03-10

 

Nasza oferta: opony, wymiana opon, wulkanizacja, klimatyzacja samochodowa, mechanika samochodowa, elektronika

Zobacz jak dojechać