Ogólne

Akumulator

Akumulator

Akumulator zapewnia energię elektryczna, potrzebną do uruchomienia silnik i działanie układów elektrycznych samochodu. Zasila układ rozruchowy i rozrusznik,  który wprowadza w ruch koło zamachowe i wał korbowy silnika, po czym alternatora zapewnia ładowanie akumulatora na następny rozruch silnika.

Na co uważać?
Jeśli wystąpią problemy z akumulatorem, istnieje kilka rzeczy, które możesz sprawdzić, przed wezwaniem serwisu.

  • Upewnij się, że bateria jest prawidłowo zabezpieczone. Drgania powodowane przez niewłaściwe zamocowanie akumulatora mogą wpłynąć na żywotność baterii.
  • Kable do akumulatora muszą być czyste i dobrze. Nagromadzenie korozji na klemach może poważnie osłabić moc rozruchową.
  • Jak o niego dbać?
  • Uruchamiając silnik wciskamy sprzęgło – ułatwi to rozrusznikowi pokręcenie silnikiem.
  • Od czasu do czasu posmarować zaciski akumulatora wazeliną lub specjalnym smarem. Zapobiegnie to korozji i pozwoli utrzymać dobry kontakt elektryczny.
  • Przed uruchomieniem silnika wyłączamy wszystkie elektrycznie zasilane urządzenia pomocnicze – radioodbiornik, dmuchawy nawiewu itp. Rozrusznik włączamy kluczykiem w stacyjce na krótkie, najwyżej pięciosekundowe okresy, a między kolejnymi próbami dajemy akumulatorowi odpocząć przez przynajmniej 30 sekund.
  • Jeśli najczęściej jeździmy na krótkich trasach, dobrze jest od czasu do czasu przejechać samochodem dłuższy odcinek, aby akumulator mógł się należycie naładować.


Często obchodzimy się z akumulatorem nie najlepiej i dlatego jest on jednym z najczęściej wymienianych podzespołów samochodu. Przeciętna żywotność akumulatora powinna wynosić 3 - 5 lat, zakładając, że należycie dbamy o sprawność instalacji elektrycznej.

 

Lista wszystkich porad

Promocja

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego

Zarezerwuj wizytę

Newsletter

Warto wiedzieć

Agresja na drodze

Czy to zajechanie drogi, przyhamowanie czy trąbienie, wszyscy jesteśmy narażenie na agresję ze strony innych kierowców. Według badań, około 1 na 3 kobiety czuje lęk przed jazdą...

Kontakt

Serwis Majewscy

Auto Serwis W. i N. Majewscy
ul. Błękitna 78, 04-663 Warszawa
Tel. (022) 812-53-28,
Tel./Fax (022) 812-03-10

 

Nasza oferta: opony, wymiana opon, wulkanizacja, klimatyzacja samochodowa, mechanika samochodowa, elektronika

Zobacz jak dojechać