Ogólne

Motoryzacyjne Fakty i Mity

Motoryzacyjne Fakty i Mity

Jeśli słuchasz dużo wskazówek, usłyszysz wiele rzeczy o tym, jak należy prowadzić i dbać o swój samochód. Ale jeśli zatrzymasz się na chwile i pomyślisz o tym, to czy na pewno można ufać ludziom, którzy dają Ci te wskazówki?

Przyjrzyjmy się bliżej temu co wiesz o swoim samochodzie, bo to czego nie wiesz może zranić Ciebie i Twój portfela.

Fakt czy Mit? Nie należy włączać na pełny regulator klimatyzacji, gdy stoimy w korku lub podczas jazdy powyżej 100 km na godzinę.
Odpowiedź: Mit. Klimatyzacja i ogrzewanie twojego samochodu są zaprojektowane i przetestowane, aby funkcjonować nawet w najbardziej ciężkich warunkach jazdy. Klimatyzacja ma wentylatory chłodzące i skraplacz, który pozwala mu działać, nawet pod dużym obciążeniem i w trudnych warunkach jazdy.

Fakt czy Mit? Jeśli nadal masz paliwa w zbiorniku, to podczas uzupełniania go, należy użyć tej samej klasy oktanowej paliwa, które jest aktualnie w zbiorniku.
Odpowiedź: Mit. Tak długo, jak długo używasz benzyny bezołowiowej, nie uszkodzisz silnika w samochodzie, nawet jeśli mieszasz dwa różne gatunki paliwa pod względem wartości energetycznej.

Fakt czy Mit? Benzyna o wysokooktanowa jest najlepsze dla Twojego pojazdu.
Odpowiedź: Mit. Jeśli Twój pojazd jest zaprojektowany do jazdy na standardowej benzynie, to napełniając swój zbiornik benzyną o wyższej liczbie oktanów nic nie zmienimy. Jednakże, jeśli producent sugeruje paliwo o podwyższonej zawartości oktanowej to bezwzględnie trzeba tego przestrzegać

Fakt czy Mit? W zimne dni należy zawsze rozgrzać samochód przed jazdą.
Odpowiedź: Mit. Chociaż większość kierowców może uznać to za prawdziwe, to w rzeczywistości może doprowadzić do uszkodzenia pojazdów, jeżeli będzie się to stale zrobić. Zamiast rozgrzewać samochód w jednym miejscy, jedź powoli i delikatnie przez pierwszych kilka kilometrów, aż dojdzie do temperatury roboczej.

Fakt czy Mit? 3 warstwy wosku dają najlepszy połysk.
Odpowiedź: Mit. Nie ma potrzeby stosowania więcej niż jedna warstwa wosku do samochodu. Zbyt dużo wosku może sprawiać że samochód będzie wyglądam na matowy i zniszczony zamiast czysty i błyszczący. Gdy woskujemy samochód, polerujemy go ściereczką aby zebrać nadmiar wosku, więc dlaczego mielibyśmy ponownie nakładać wosk?

Fakt czy Mit? Można myć samochód płynem do naczyń - wszystko jest takie same.
Odpowiedź: Mit. Nigdy nie powinno się myć pojazdu płynem do naczyń, gdyż może to zmyć wosk ochronny. Płyn do naczyń jest przeznaczone do usuwania tłuszczu, wosku i zanieczyszczeń z naczyń.

Fakt czy Mit? Syntetyczny olej silnikowy wypłukuje naloty i powoduje nieszczelności.
Odpowiedź: Mit. Syntetyczny olej jest najlepszym sposobem, aby wydłużyć żywotność i poprawić pracę Twojego silnika. Jest bardziej śliski i nie gęstnieje jak regularne oleje w niskich temperaturach. Również z czasem nie traci on właściwości smarowania. Syntetyczne oleje nie naraża Cię na utratę gwarancji, nie powodują rozszczelnień i nie powodują uszkodzenia silnika. Oczywiście, zmiana oleju co 10000 km jest Twoim najlepszym wyborem.

Fakt czy Mit? Wysokooktanowa benzyna ma więcej środków proekologicznych w sobie i powoduje przyrost mocy silnika i mniejsze zużycie paliwa.
Odpowiedź: Mit. Właściwe paliwo dla danego pojazdu to te które sugeruje producent w instrukcji obsługi. Zmiana paliwa ze standardowego na paliwo o wyższej liczbie oktanów nie pomoże nam zaoszczędzić pieniędzy na dłuższą metę. Wzrost kosztów i minimalny wzrost w przejechanych kilometrach na litr będzie tak niewielki, że będzie trzeba 10 lub więcej lat, aby oszczędności były tego warte. Regularna benzyna bezołowiowa będzie działać w każdym nowszym samochodzie, ale może zmniejszyć moc jedynie w prawdziwych sportowych samochodach.
Teraz, kiedy już znasz fakty, nie pozwól nikomu wyprowadzić się na manowce. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Faktów i Mitów, wyślij je do nas, a obiecujemy umieścić je w następnym artykule.
 

Lista wszystkich porad

Promocja

ZNIŻKA na każdą naprawę powyżej 400 zł

ZNIŻKA na każdą naprawę powyżej 400 zł

Zarezerwuj wizytę

Newsletter

Warto wiedzieć

Awaryjne uruchamianie (z kabli)

Sprawdź oba akumulatory, zarówno ten rozładowany jak i akumulator z którego masz zamiar uruchamiać. Jeśli którykolwiek z nich wygląda na uszkodzony, NIE PRÓBÓJ uruchamiania przy...

Kontakt

Serwis Majewscy

Auto Serwis W. i N. Majewscy
ul. Błękitna 78, 04-663 Warszawa
Tel. (022) 812-53-28,
Tel./Fax (022) 812-03-10

 

Nasza oferta: opony, wymiana opon, wulkanizacja, klimatyzacja samochodowa, mechanika samochodowa, elektronika

Zobacz jak dojechać