Ogólne

Motoryzacyjne Fakty i Mity

Motoryzacyjne Fakty i Mity

Jeśli słuchasz dużo wskazówek, usłyszysz wiele rzeczy o tym, jak należy prowadzić i dbać o swój samochód. Ale jeśli zatrzymasz się na chwile i pomyślisz o tym, to czy na pewno można ufać ludziom, którzy dają Ci te wskazówki?

Przyjrzyjmy się bliżej temu co wiesz o swoim samochodzie, bo to czego nie wiesz może zranić Ciebie i Twój portfela.

Fakt czy Mit? Nie należy włączać na pełny regulator klimatyzacji, gdy stoimy w korku lub podczas jazdy powyżej 100 km na godzinę.
Odpowiedź: Mit. Klimatyzacja i ogrzewanie twojego samochodu są zaprojektowane i przetestowane, aby funkcjonować nawet w najbardziej ciężkich warunkach jazdy. Klimatyzacja ma wentylatory chłodzące i skraplacz, który pozwala mu działać, nawet pod dużym obciążeniem i w trudnych warunkach jazdy.

Fakt czy Mit? Jeśli nadal masz paliwa w zbiorniku, to podczas uzupełniania go, należy użyć tej samej klasy oktanowej paliwa, które jest aktualnie w zbiorniku.
Odpowiedź: Mit. Tak długo, jak długo używasz benzyny bezołowiowej, nie uszkodzisz silnika w samochodzie, nawet jeśli mieszasz dwa różne gatunki paliwa pod względem wartości energetycznej.

Fakt czy Mit? Benzyna o wysokooktanowa jest najlepsze dla Twojego pojazdu.
Odpowiedź: Mit. Jeśli Twój pojazd jest zaprojektowany do jazdy na standardowej benzynie, to napełniając swój zbiornik benzyną o wyższej liczbie oktanów nic nie zmienimy. Jednakże, jeśli producent sugeruje paliwo o podwyższonej zawartości oktanowej to bezwzględnie trzeba tego przestrzegać

Fakt czy Mit? W zimne dni należy zawsze rozgrzać samochód przed jazdą.
Odpowiedź: Mit. Chociaż większość kierowców może uznać to za prawdziwe, to w rzeczywistości może doprowadzić do uszkodzenia pojazdów, jeżeli będzie się to stale zrobić. Zamiast rozgrzewać samochód w jednym miejscy, jedź powoli i delikatnie przez pierwszych kilka kilometrów, aż dojdzie do temperatury roboczej.

Fakt czy Mit? 3 warstwy wosku dają najlepszy połysk.
Odpowiedź: Mit. Nie ma potrzeby stosowania więcej niż jedna warstwa wosku do samochodu. Zbyt dużo wosku może sprawiać że samochód będzie wyglądam na matowy i zniszczony zamiast czysty i błyszczący. Gdy woskujemy samochód, polerujemy go ściereczką aby zebrać nadmiar wosku, więc dlaczego mielibyśmy ponownie nakładać wosk?

Fakt czy Mit? Można myć samochód płynem do naczyń - wszystko jest takie same.
Odpowiedź: Mit. Nigdy nie powinno się myć pojazdu płynem do naczyń, gdyż może to zmyć wosk ochronny. Płyn do naczyń jest przeznaczone do usuwania tłuszczu, wosku i zanieczyszczeń z naczyń.

Fakt czy Mit? Syntetyczny olej silnikowy wypłukuje naloty i powoduje nieszczelności.
Odpowiedź: Mit. Syntetyczny olej jest najlepszym sposobem, aby wydłużyć żywotność i poprawić pracę Twojego silnika. Jest bardziej śliski i nie gęstnieje jak regularne oleje w niskich temperaturach. Również z czasem nie traci on właściwości smarowania. Syntetyczne oleje nie naraża Cię na utratę gwarancji, nie powodują rozszczelnień i nie powodują uszkodzenia silnika. Oczywiście, zmiana oleju co 10000 km jest Twoim najlepszym wyborem.

Fakt czy Mit? Wysokooktanowa benzyna ma więcej środków proekologicznych w sobie i powoduje przyrost mocy silnika i mniejsze zużycie paliwa.
Odpowiedź: Mit. Właściwe paliwo dla danego pojazdu to te które sugeruje producent w instrukcji obsługi. Zmiana paliwa ze standardowego na paliwo o wyższej liczbie oktanów nie pomoże nam zaoszczędzić pieniędzy na dłuższą metę. Wzrost kosztów i minimalny wzrost w przejechanych kilometrach na litr będzie tak niewielki, że będzie trzeba 10 lub więcej lat, aby oszczędności były tego warte. Regularna benzyna bezołowiowa będzie działać w każdym nowszym samochodzie, ale może zmniejszyć moc jedynie w prawdziwych sportowych samochodach.
Teraz, kiedy już znasz fakty, nie pozwól nikomu wyprowadzić się na manowce. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Faktów i Mitów, wyślij je do nas, a obiecujemy umieścić je w następnym artykule.
 

Lista wszystkich porad

Promocja

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego

Zarezerwuj wizytę

Newsletter

Warto wiedzieć

10 dobrych rad dla każdego kierowcy

Wraz z wysoką ceną paliwa, każdy omija stacje benzynowe szerokim łukiem. Serwis Majewscy, proponuje Państwu kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć zużycie paliwa...

Kontakt

Serwis Majewscy

Auto Serwis W. i N. Majewscy
ul. Błękitna 78, 04-663 Warszawa
Tel. (022) 812-53-28,
Tel./Fax (022) 812-03-10

 

Nasza oferta: opony, wymiana opon, wulkanizacja, klimatyzacja samochodowa, mechanika samochodowa, elektronika

Zobacz jak dojechać