Porady dla Pań

Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa

Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa

Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa

Jeśli ciężarna kobieta ma prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa, znacząco spada ryzyko, że nienarodzone dziecko odniesie obrażenia w przypadku kolizji - wskazują najnowsze badania Volvo Cars. Volvo Car Corporation opracowała wirtualnego manekina do testów wypadkowych, którego wykorzystano w symulowanych zderzeniach czołowych z udziałem kobiet w ciąży.

Bezpieczeństwo nienarodzonych dzieci w samochodzie jest dziedziną mało poznaną, ponieważ obrażenia i śmierć płodu często nie są ujmowane w statystykach. Aby z wypadku samochodowego dziecko wyszło bez szwanku, należy odpowiednio zabezpieczyć jego matkę. Bez wątpienia, podstawową sprawą jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Wirtualny manekin w ciąży do testów wypadkowych

Celem Volvo Cars jest zwiększenie świadomości ludzi na temat bezpieczeństwa prowadzących kobiet w ciąży oraz rozpowszechnienie wiedzy o najlepszych metodach ochrony nienarodzonych dzieci. Jedną z innowacji w tej dziedzinie jest wirtualny manekin w ciąży, wykorzystywany do testów wypadkowych. Dzięki niemu możliwa jest symulacja ruchów ciężarnej kobiety w trakcie wypadku oraz płodu w jej łonie. Proporcje manekina są wzorowane na proporcjach kobiety średniego wzrostu w ostatnim okresie cięży - około 36. tygodnia.
Manekin bierze udział w symulacjach zderzeń czołowych.
„Model komputerowy umożliwia drobiazgowe zbadanie ruchów pasażera oraz wpływu pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznej na kobietę i płód” - mówi Lotta Jakobsson, specjalistka ds. bezpieczeństwa dzieci w Volvo Cars.Oznacza to, że inżynierowie mogą symulować siły, jakie oddziałują na kobietę i nienarodzone dziecko w zderzeniach przy różnych prędkościach. Model komputerowy jest tu wykorzystywany między innymi do testowania nowych projektów pasów bezpieczeństwa.

Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy bezpieczeństwa

Zawsze lepiej zapiąć pas bezpieczeństwa niż tego nie zrobić. Tej zasady - tak jak wszyscy inni - powinny przestrzegać także kobiety w ciąży.

Należy postąpić w następujący sposób:
 

  1. Zdjąć obszerne ubrania, aby pas mógł być umieszczony jak najbliżej ciała.
  2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, tak aby leżał płasko pod brzuchem.
  3. Upewnić się, że pas piersiowy znajduje się pomiędzy piersiami.
  4. Dociągnąć pas.

Ważne, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały pasażera na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy - na przykład górna część tułowia i miednica. Tym sposobem chronione są bardziej wrażliwe części ciała, takie jak brzuch, w którym znajduje się płód. Badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży dowodzą, że poduszka powietrzna kierowcy stanowi ochronę zarówno dla matki, jak i płodu.
Częste urazy nienarodzonych dzieci i ich matek
Obrażenia, jakie w wypadkach odnoszą kobiety w ciąży, obejmują: przedwczesne oddzielenie się łożyska, pęknięcie macicy lub jej uszkodzenie oraz bezpośrednie obrażenia płodu. Najczęściej spotykanym urazem jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci.
"Nasze badania wskazują, że kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci są najlepiej chronione, gdy kobieta prawidłowo używa trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Znacząco ogranicza on ryzyko obrażeń płodu"- wyjaśnia Lotta Jakobsson.
Jak zapinać pas bezpieczeństwa w czasie ciąży

  1. Odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą.
  2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim.
  3. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć.
  4. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy - może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.


Potencjalne ryzyko obrażeń nienarodzonych dzieci w wypadkach samochodowych

Możliwe długofalowe konsekwencje:

  • Odklejenie łożyska (najczęściej spotykany) stan zagrożenia płodu
  • Przedwczesny poród
  • Zaburzenia układu oddechowego i nerwowego
  • Bezpośrednie obrażenia płodu
  • Uszkodzenia rąk i nóg


Śmiertelne

  • Śmierć matki
  • Odklejenie łożyska
  • Pęknięta macica
  • Pęknięcie czaszki dziecka


Wirtualny testowy manekin w ciąży

Model komputerowy, znany pod nazwą wirtualnego manekina w ciąży do testów wypadkowych, został opracowany przez Volvo i jest pierwszym tego rodzaju modelem na świecie.

Model zawiera szczegółowe informacje na temat macicy, łożyska, płynu owodniowego i płodu z okresu mniej więcej 36. tygodnia ciąży. Manekin można wykorzystać w dowolnym modelu samochodu i symulować kolizje przy różnych prędkościach. Dzięki temu modelowi Volvo Cars doszło do ważnego wniosku, że kobiety w ciąży muszą zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i upewniać się, że są one zapięte prawidłowo.Kolejną konkluzją Volvo Cars jest, że kobiety w ciąży są w trakcie czołowych zderzeń lepiej chronione, gdy w kierownicy znajduje się poduszka powietrzna.




źródło: Volvo Auto Polska


 

Lista wszystkich porad

Promocja

 SPRAWDZENIE ZAWIESZENIA

SPRAWDZENIE ZAWIESZENIA

Zarezerwuj wizytę

Newsletter

Warto wiedzieć

Oddech świeżego powietrza dla twojego pojazdu

Ta prosta zapory ze specjalnie złożonego i zawiniętego papieru może wyglądać niepozornie, ale jest ona odpowiedzialna za dostarczanie czystego powietrza do cylindrów twojego silnika...

Kontakt

Serwis Majewscy

Auto Serwis W. i N. Majewscy
ul. Błękitna 78, 04-663 Warszawa
Tel. (022) 812-53-28,
Tel./Fax (022) 812-03-10

 

Nasza oferta: opony, wymiana opon, wulkanizacja, klimatyzacja samochodowa, mechanika samochodowa, elektronika

Zobacz jak dojechać